Ambery, Clayton Everett Foster: Lieutenant

Brother of  AMBERY, COLLEY LYONS FOSTER.

Digitized records available here.

Rank:  MAJ

Notation on Service Record: Died 11-12-54

Find-A-Grave

Obituary for his son.

This man enlisted with the CEF in Canada but his attestation papers indicate he attested at West Sandling. This was probably a bureaucratic action to confirm this soldier’s enlistment with the CEF. Some paperwork was not fully completed and before this soldier went to the Continent for active service he needed to be properly attested.

C.E.F. Ambrey had involvement with insurance before the war. He enlisted with the rank of lieutenant and was married to Mrs. Grace Ambery, who followed him to England during the war, living at Glocester, England.

He enlisted with the 18th Battalion and arrived in England on April 29, 1915, and trained with the Battalion until it shipped to France heading to Belgium for its baptism of fire.

He was promoted to a temporary Captain in the field on October 15, 1915, and was granted leave on March 20, 1916. This leave was for 8-days but was extended to April 6, 1916, where he was transferred to the Canadian Recod Office, London, England, where he was SOS with the 18th Battalion.

He served in this capacity until he was returned to Canada and discharged on November 13, 1919.

This man enlisted with the CEF in Canada but his attestation papers indicate he attested at West Sandling. This was probably a bureaucratic action to confirm this soldier’s enlistment with the CEF. Some paperwork was not fully completed and before this soldier went to the Continent for active service he needed to be properly attested.

C.E.F. Ambrey had involvement with insurance before the war. He enlisted with the rank of lieutenant and was married to Mrs. Grace Ambery, who followed him to England during the war, living at Glocester, England.

He enlisted with the 18th Battalion and arrived in England on April 29, 1915, and trained with the Battalion until it shipped to France heading to Belgium for its baptism of fire.

He was promoted to a temporary Captain in the field on October 15, 1915, and was granted leave on March 20, 1916. This leave was for 8-days but was extended to April 6, 1916, where he was transferred to the Canadian Record Office, London, England, where he was SOS with the 18th Battalion.

He served in this capacity until he was returned to Canada and discharged on November 13, 1919.

Attestation Paper Page 1
Attestation Paper Page 2

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: